فیزیوتراپی ورزشی نقش مهمی در پیشگیری و مدیریت آسیب های ناشی از شرکت در ورزش و تمرینات ورزشی دارد و به بازگشت هرچه سریع تر ورزشکاران به میادین ورزشی کمک می کند.

متخصصان فیزیوتراپی در این حوزه با ارائه راهکارهایی به فرد ورزشکار ریسک آسیب دیدگی مجدد را تا حد زیادی کاهش می دهند.

فیزیوتراپیست به فرد ورزشکار کمک می کند تا با تقویت توانمندی ها پس از آسیب دیدگی هرچه سریع تر بتواند به سطح مطلوب آمادگی جسمانی برسد.

فیزیوتراپیست مداخلات توانبخشی و آموزشی را به منظور پیشگیری از آسیب ، بازیابی عملکرد مطلوب و کمک به افزایش عملکرد ورزشی انجام می دهد.

آسیب دیدگی جزیی از ورزش است و فیزیوتراپی ورزشی یکی از پرکاربردترین حوزه های فعالیت متخصصان فیزیوتراپی است.

ورزش چه بصورت حرفه ای و چه بصورت آماتور همواره با خطر آسیب دیدگی همراه است و می تواند کیفیت زندگی فرد را کاهش دهد ، توانبخشی با فیزیوتراپی پس از آسیب های ورزشی کمک زیادی به کاهش عوارض و مشکلات پس از آسیب دیدگی خواهد کرد.

انجام نادرست حرکات ورزشی ، انجام ورزش شدید بدون آمادگی قبلی و ورزش با امکانات نامناسب و در محیط غیر استاندارد از جمله عواملی هستند که ریسک بروز آسیب های ورزشی را افزایش می دهند.

فیزیوتراپیست های ورزشی خطر آسیب ناشی از شرکت در یک ورزش یا فعالیت بدنی خاص را ارزیابی کرده و مشورت های لازم را به فرد ورزشکار می دهند تا ریسک آسیب دیدگی به حداقل برسد.

فیزیوتراپی ورزشی

بهبود عملکرد ورزشی فرد ورزشکار پس از آسیب دیدگی یکی از مهم ترین اهداف این حوزه تخصصی از فیزیوتراپی است.

تمرین درمانی بخش مهمی از برنامه توانبخشی پس از آسیب های ورزشی را شامل می شود.

فیزیوتراپیست با توجه به شدت آسیب ایجاد شده تمرینات ورزشی را برای افزایش قدرت عضلات ، بهبود انعطاف پذیری ، افزایش دامنه حرکتی و تسریع بهبودی تنظیم می کند و نحوه انجام تمرینات را به وی آموزش می دهد

فیزیوتراپیست در کنار تمرینات ورزشی از مدالیته های دیگری همچون لیزر پرتوان ، الکتروتراپی ، درای نیدلینگ و تکنیک های درمان دستی نیز برای کمک به بهبود وضعیت ورزشکار استفاده می کند.

از آن جایی که بسیاری از ورزشکاران آسیب دیده برای جابجایی و مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی دچار مشکل هستند می توانند از خدمات فیزیوتراپی در منزل متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی در منزل هوم فیزیو بهره ببرند.

شایع ترین آسیب های ورزشی

  • پارگی رباط های زانو ( از شایع ترین آسیب های ورزشی در ورزشکاران رشته های پربرخورد و پرتحرک مانند فوتبال و بسکتبال است ، این آسیب معمولا نیازمند جراحی برای ترمیم رباط آسیب دیده و توانبخشی طولانی مدت با فیزیوتراپی است )
  • پارگی مینسیک زانو (آسیب های منیسک زانو از آسیب های رایج زانو هستند که اغلب در افراد ورزشکار و پرتحرک رخ می دهد.)
  • دررفتگی کتف
  • سندرم آرنج تنیس بازان
  • التهاب تاندون های شانه
  • شکستگی های استخوان های شانه
  • پارگی روتاتورکاف
  • شکستگی، دررفتگی و پیچ خوردگی مچ پا
  • سندرم زانوی دوندگان
  • التهاب فاشیای کف پا

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی ورزشی – فیزیوتراپی در منزل – مرکز فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی زانو در منزل – فیزیوتراپی شانه در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست